Mūsu lasītāja Svetlana raksta: “Man ir jautājums taras pieņemšanas automātu operatoriem. Taču vispirms – neliela ekskursija pagātnē. Kādreiz, padomju laikos, kad nodot pudeles bija ierasta lieta, iedzīvotājiem bija zināms stimuls. Tukša alus, limonādes vai degvīna pudele maksāja 12 kapeikas. Salīdzinājumam – pilna alus pudele maksāja 22 kapeikas. Nododot divas tukšas pudeles, varēja nopirkt pudeli alus. Minerālūdens “Borjomi” pudele tolaik maksāja 22 kapeikas, bet limonāde – no 22 līdz 28 kapeikām.
Dārgākās bija “Rīgas balzama” keramikas pudeles – 60 kapeikas par mazo pudeli un 80 kapeikas par lielo. Par šo naudu varēja nopirkt pārtiku visai dienai, aiziet uz kino divatā vai pat trijatā.
Tiesa, cilvēki “Rīgas balzamu” daudz nedzēra, biežāk to dāvināja vai iegādājās kā suvenīru, braucot ārpus Latvijas.
Nesen es savācu visas mājās esošās tukšās pudeles, lai aiznestu tās uz taromātu. Starp ūdens, kolas un alus pudelēm bija arī balzama pudele, ko iztukšojām mammas dzimšanas dienā. Es devos uz taromātu. Visas pudeles izgāja cauri, bet balzama pudeli konveijers atstūma man atpakaļ. Es nepadevos un mēģināju iebāzt to vēlreiz, lai taču paņem dārgo taru vismaz par 10 centiem. Taču taromāts uzvarēja, un es atgriezos mājās ar nepieņemtu pudeli. Ko man tagad ar to darīt? Izmest? Kurā konteinerā?”
Patiešām, nodot balzama pudeles nekur nevar. Turklāt saskaņā ar šķirošanas noteikumiem to nedrīkst izmest arī stikla konteinerā, jo oriģinālā pudele ir izgatavota no māla.
Tātad, kur likt tukšu balzama pudeli? Varbūt vispār nedzert kādreiz slaveno “Rīgas balzamu”, un problēmu nebūs? Lai gan tagad tas ir pieejams gan ar upeņu, gan ar ķiršu un pat ar piparmētru garšu... Teiksim, vienu pudeli var paturēt par piemiņu: nav zināms, cik ilgi tas vēl ražots, bet piemiņa paliks.
Dažās mājās balzama pudeles glabājas vēl no Ulmaņlaikiem. Toreiz pudele bija gaišāka un ar rokturi sānos. Lielisks dekors! Mūsdienu keramikas pudeles vairs nav tik cienījama izskata, ja nu vienīgi kā suvenīrs no 2000. gadiem.
Taču atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu darbiniekiem sentimenti ir sveši. Viņi saka: ja uz stikla pudeles etiķetes ir speciālais simbols, tā jānodod taromātā, ja nav – jāmet stiklam paredzētajā konteinera, savukārt māla pudeles tiek klasificētas kā sadzīves atkritumi, tāpēc stikla konteinerā tās mest nedrīkst.
Pārstrādes iespējas māla pudelēm vēl nav izdomātas, un to apjoms ir tik mazs, ka izgudrot ko jaunu galīgi nav izdevīgi. Tāpēc balzama pudelēm ir tikai viens ceļš – uz sadzīves atkritumu konteineriem. No turienes tās nonāk atkritumu poligonā.
Foto: LETA