Mājas virtuve
RU Sestdiena, 23. Novembris Rīt: Zigfrida, Zigrida, Zigrids

Kompensācijas it kā ir, bet realitātē to nav: cietušo apelāciju Zolitūdes lietā izskatīs 19. decembrī

Vakar apritēja 11 gadi kopš Zolitūdes traģēdijas, kad, pēkšņi sabrūkot lielveikala jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva dažāda smaguma ievainojumus. Vispirms ievilkās izmeklēšana, pēc tam arī tiesas process. Daudzi cilvēki bija neizpratnē un pat sašutuši par spriedumu – no deviņiem apsūdzētajiem par vainīgu tika atzīts tikai būvinženieris Ivars Sergets. Tāpat tika nolemts no viņa piedzīt 5 miljonus eiro morālā kaitējuma kompensāciju par labu cietušajiem.

Zvērināta advokāte, Zolitūdes traģēdijā cietušo pārstāve Jevgeņija Tverjanoviča-Borepars pastāstīja portālam press.lv, ka Zolitūdes traģēdijas lieta tagad atrodas Augstākajā tiesā un tiks skatīta rakstveida procesā 19.decembrī. Neviena no pusēm uz tiesu nav uzaicināta – Augstākās tiesas tiesneši skatīs kasācijas sūdzību un pieņems lēmumu rakstveidā.

- Kādas ir cietušo prasības?

- Pirmkārt, pēc viņu domām, nav jāsoda tikai viena persona. Tikmēr, kā zināms, no deviņiem apsūdzētajiem par vainīgu tika atzīts tikai viens (pēc tam palika astoņi, jo viena no apsūdzētajiem – Marika Treja – nomira pirms sprieduma pasludināšanas - red.). Galu galā arī pārējie apsūdzētie bija iesaistīti lielveikala būvniecības procesā – viņi koordinēja projektu un uzraudzīja tā norisi.

Otra lieta ir tiesas piespriestā kompensāciju summa. Pēc cietušo domām, pirmās instances tiesa un apelācijas instances tiesa šo kompensāciju aprēķināšanai piegāja netaisnīgi, piemērojot nepareizu metodoloģiju.

- Kas tieši šajā pieejā ir nepareizs?

- Par pamatu tika ņemts princips, ka katrai bojāgājušā ģimenei tiek piešķirti 100 000 eiro. Taču tajā netika ņemts vērā, cik daudziem ģimenes locekļiem šī kompensācija būtu jāsadala savā starpā. Galu galā katrā ģimenē ir atšķirīgs skaits tuvinieku. Rezultātā ģimenes ar vienu vai diviem ģimenes locekļiem saņem daudzkārt lielāku kompensāciju nekā daudzbērnu ģimenes vai ģimenes, kurās ir lielāks ģimenes locekļu skaits. Tādējādi ar apgabaltiesas spriedumu tika noteikts, ka vienā ģimenē bērns saņem 20 000 eiro, bet citā ģimenē, kurā ir vairāk ģimenes locekļu, bērns saņem, piemēram, 15 000 eiro. Sāpes un ciešanas, ko, zaudējot vecākus, piedzīvojis bērns vai laulātais, kurš zaudējis dzīvesbiedru, nevar tikt novērtētas atšķirīgi, tas ir netaisnīgi.

- Kādu spriedumu varam sagaidīt no Augstākās tiesas?

- Viena no iespējām ir, ka lieta tiks nosūtīta atpakaļ apgabaltiesai vai pirmās instances tiesai atkārtotai izskatīšanai.

- Kā ir ar kompensāciju, kas jāizmaksā vienīgajam vainīgajam – būvinženierim  Sergetam? Spriežot pēc vairāku miljonu eiro lielās summas, cietušie to savas dzīves laikā vienkārši nesagaidīs. Vai valsts nevar uzņemties šo zaudējumu izmaksu?

- Diemžēl Latvijā juridiski šāda mehānisma likumdošanā vienkārši nav. Ja runājam par faktisko kompensāciju summu, kas jāmaksā par vainīgu atzītajam apsūdzētajam, tā ir milzīga, un to piedzīt, īpaši no viena apsūdzētā, ir tiešām nereāli.

11 gadu laikā, kamēr lieta tiek izskatīta dažādās instancēs, 10 Zolitūdes traģēdijā cietušie jau ir miruši, tā arī nesagaidot galīgo tiesas spriedumu un kompensācijas izmaksu.

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

Rēzeknes novadā ugunsgrēkos gājuši bojā divi cilvēki

23/1
Lasīt

Rīgā sāks dalīt bezmaksas smiltis ietvju uzturēšanai ziemā

23/1
Lasīt