Mājas virtuve
RU Sestdiena, 19. Aprīlis Rīt: Fanija, Vesma

Ko darīt, ja moka grēmas?

Daudzi cilvēki ir satapušies ar dedzinošu sajūtu kuņģī, arī puse visu grūtnieču ik dienas cieš no šīm nepatīkamajām sajūtām. Ko darīt?

Grēmas rodas, ja barības vadā nonāk kuņģa sula, jo tā satur daudz sālsskābes. Rodas asa, dedzinoša sajūta rīklē, barības vadā vai aiz krūškaula, tā izplatās uz augšu no pakrūtes –it kā iekšā kaut kas degtu. Proti, cilvēks izjūt ļoti nepatīkamas sajūtas.

Lielāko daļu cilvēku šāda problēma nomoka periodiski – laiku pa laikam, apmēram stundu pēc ēšanas. To bieži izraisa paaugstināts kuņģa skābums, fiziska slodze (palēcieni, pieliekšanās) vai ilga atrašanās horizontālā stāvoklī.

Grēmu mehānisms ir labi izpētīts. Brīdī, kad norijam barību, barības vada augšējais sfinkters atslābinās un ēdiens pa barības vadu virzās lejup. Viss iekļūst kuņģī caur barības vada apakšējo sfinkteru, un pēc tam šis muskulārais gredzenveida vārstulis aizveras. Pēc aizvēršanās tas neļauj ēdienam ieplūst atpakaļ barības vadā. Bet, ja kādam šajā «barjerā» ir defekts, piemēram, ir traucēta kuņģa-zarnu trakta motorika, tad ceļš joprojām paliek vaļā, rodas atvilnis un līdz ar to arī grēmas.

Galvenie grēmu provocētāji

Visbiežāk grēmu cēloņi ir liekais svars, pārmērīgi izstiepts kuņģis liela ēdiena daudzuma uzņemšanas dēļ, grūtniecība, smagumu celšana, pārāk ciešs apģērbs, ilgstoša dažu medikamentu lietošana (spazmolītiķi, sedatīvie līdzekļi, miegazāles, trankvilizatori), atgulšanās tūlīt pēc ēšanas, pārtikas alerģija, neirozes, atviļņa slimība, ezofagīts (barības vada iekaisums), gastrīts (kuņģa gļotādas iekaisums), holecistīts (žultspūšļa iekaisums), čūlas slimības un citas diagnozes.

Grēmas kā grūtniecības «simptoms»

Zināmā mērā grēmas var uzskatīt par visai drošu grūtniecības pazīmi – agrākos laikos sprieda tā: ja sieviete no iekšpuses jūt dedzināšanu, tad jāgaida ģimenes pieaugums. Retām laimīgajām, kuras gaida mazuli, izdodas izvairīties no šīs nepatīkamās problēmas.

Speciālisti skaidro, ka sākotnēji, tas ir, pirmajos grūtniecības mēnešos, dedzināšanas attīstību veicina straujš hormonu pieplūdums (saistībā ar grūtniecības iestāšanos un ķermeņa pārstrukturēšanos). Auglim augot, grēmu lēkmēm ir tendence uznākt biežāk un pastiprināties acīmredzama iemesla dēļ – augošais bērns fiziski spiež uz mātes diafragmu.

Pie sodas neķerieties!

Kad moka grēmas, rodas jautājums, kā sev palīdzēt, kā atvieglot ciešanas. Daudzi automātiski sniedzas pēc dzeramās soda...

Attiecībā uz sievieti gaidībās – var rasties bažas par sodas lietošanu, un topošā māte drudžaini prāto, dzert vai nedzert šo pazīstamo pulveri? Ārsti saka, ka to noteikti nav ieteicams darīt.

Soda patiešām uz kādu brīdi palīdz neitralizēt sālsskābi, kuru satur kuņģa sula. Tomēr oglekļa dioksīds, kas veidojas šīs reakcijas rezultātā, jūtami izpleš kuņģi. Tas var radīt nepatīkamu sāpju sajūtu un pat izraisīt kuņģa asiņošanu, ja pacientam vienlaikus ir čūlas slimība. Turklāt soda veicina kuņģa skābes sekrēcijas palielināšanos, bet tas nozīmē, ka jau pusstundu pēc tās lietošanas grēmu simptomi parasti atgriežas ar trīskāršu spēku.

Ārsti topošajai māmiņai parasti iesaka mainīt savus ēšanas paradumus un nozīmē visnekaitīgākās zāles. Lielākajai daļai sieviešu izdodas savaldīt «ugunīgo pūķi» un saskarties ar to tikai epizodiski.

Proti, lai ātri novērstu dedzināšanas sajūtu, mūsdienu medicīna visbiežāk izmanto nekaitīgus preparātus – tā sauktos alginātus. Piemēram Ranigast SOS.

Pēc struktūras algināti ir neitrāli polisaharīdu polimēri un tiek klasificēti kā uztura šķiedras. Algināti stabilizē viskozas suspensijas, veidojot plēvi gela formā.

Alginātu grupas preparātu veidotā gēla plēve uz gļotādas virsmas to aizsargā no skābes un pepsīna iedarbības.

Sālsskābes iedarbības rezultātā algināti pārvēršas par blīvu želeju, kas mehāniski novērš skābes nokļūšanu barības vadā. Šie preparāti ir ļoti efektīvi, mazina sāpes un «dzēš ugunsgrēku», daudzus no tiem var lietot pat grūtnieces.

Starp citu, grūtnieces šos līdzekļus drīkst lietot, un atšķirībā no daudziem citiem tie nesatur alumīnija sāļus, kas drīzāk arī ir pluss!

Saskaroties ar skābo kuņģa vidi, nātrija algināta šķiedras ļoti ātri pārtop par želejveida masu. Algināta gels pārklāj un aizsargā kuņģa gļotādu. Bikarbonāta un karbonāta kombinācija skābo kuņģa vidi neitralizē. Algināta gels saista oglekļa dioksīda burbulīšus, kas veidojas, tam reaģējot ar sālsskābi. Tā rezultātā samazinās atviļņa epizožu skaits.

(!) Alginātu «aizsprosts» darbojas ilgāk par 4,5 stundām. Atkārtojam: nenoliedzama alginātu priekšrocība – to nekaitīgums jebkurā grūtniecības stadijā, kā arī laktācijas laikā ir pierādīts.

Algināti aizsargā barības vadu no patoloģiskas kuņģa sulas iedarbības, turklāt, nemainot tās skābumu, tie iedarbojas ātri, veicina erozijas un kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlu dzīšanu, bet hiperacīda gastrīta (kuņģa gļotādas iekaisums ar paaugstinātu skābumu) gadījumā samazina palielinātu apetīti, adsorbē kaitīgās vielas, pārlieku sālsskābes un žultsskābju daudzumu, pepsīnu, mazina patoloģiskās mikrofloras aktivitāti un ir uztura šķiedrvielu papildu avots.

Ciešanās nav ieteicama!

Ciest grēmas nozīmē bojāt savu veselību. Proti, grēmu laikā kuņģa sulas skābums stipri palielinās un sāk saēst šī orgāna sieniņas.

Patlaban visefektīvākais veids, kā atbrīvoties no grēmām, ir medikamentu lietošana, Konsultēties var (un vajadzētu) aptiekā.

Ir svarīgi saprast, ka grēmas ir sava veida signāls ķermenim – kaut kas nav kārtībā ar kuņģi. Tāpēc, attīstoties šim nepatīkamajam simptomam, ir nepieciešams savu stāvokli atvieglot un vienlaikus gastroenterologa vadībā meklēt cēloni un ārstēties.

Neārstējot pamatslimību, medikamentu lietošana pret grēmām ne tikai var turpmāk nepalīdzēt, bet arī noslēps pamatproblēmas simptomus.

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde