Mājas virtuve
RU Svētdiena, 24. Novembris Rīt: Velda, Velta

Kanalizācijas tarifi pieaug 20 reizes: arī tā mēdz būt. Un kāds tam sakars ar Šlesera solījumiem?

Vienā nebūt ne jaukā dienā Babītes iedzīvotāji savās pastkastītēs atrada pašvaldības avīzi un tajā nelielu paziņojumu, kurā bija teikts, ka no 1. jūlija stājas spēkā SIA "Babītes siltums" jaunie kanalizācijas pakalpojumu tarifi. Paskaidrojums ir ļoti vienkāršs: "Jūrmalas ūdens" ir paaugstinājis tarifus Babītes pagastam (Spilves ciemam – veselas 20 reizes!), un nu pagasts ir spiests paaugstināt šos tarifus saviem iedzīvotājiem. 

Kā tik straujš pieaugums ir kļuvis iespējams? Pēc Babītes iedzīvotāju lūguma Press.lv sazinājās ar SIA “Jūrmalas ūdens” valdes locekli Mārtiņu Strazdu:

- Situācija patiesībā ir sekojoša: uzņēmumam “Babītes siltums” tīri tehniski nav kur novadīt savus notekūdeņus. Rezultātā tie ir tiek “dzīti” pa mūsu caurulēm, kas caur Babīti iet uz Rīgu. Tā ir mūsu infrastruktūra, un vēsturiski “Babītes siltumam” ir izdevies diezgan ilgu laiku saglabāt iedzīvotājiem nesamērīgi zemus tarifus. Tas bija iespējams, pateicoties atvieglotajiem tarifiem, kurus “Jūrmalas ūdens” bija piešķīris Babītei. Tos noteica un ilgus gadus nemainīgā līmenī uzturēja iepriekšējā “Jūrmalas ūdens” valde. Iespējams, balstoties uz Šlesera solījumiem, kas tā arī nepiepildījās, taču tarifi saglabājās nesamērīgi zemi.

Nesen mēs pārskatījām savu klientu portfeli un konstatējām, ka viens no mūsu klientiem – “Babītes siltums” – jau ilgu laiku nemaksā mums par pakalpojumu tik, cik vajadzētu.

Rezultātā no šā gada aprīļa esam veikuši grozījumus līgumā, saskaņā ar kuriem regulatora apstiprinātie tarifi par notekūdeņu savākšanas pakalpojumu turpmāk tiks piemēroti arī “Babītes siltums” klientiem. Citādi, lūk, kas notiek – visi “Jūrmalas ūdens” klienti (tātad faktiski visi Jūrmalas iedzīvotāji) par pakalpojumu maksā 1,42 eiro par kubikmetru, kamēr Babītes iedzīvotāji maksā tikai 9 centus. Kādā sakarā? Babīte izmanto mūsu ūdensvadu, kas iet gar Vārnukrogu un Buļļupi. Un “Babītes siltums” šajā posmā vienkārši pieslēdzas pie mūsu kanalizācijas sistēmas. Sanāk, ka mēs ņemam viņu notekūdeņus un pārsūknējam tos uz Rīgu (“Rīgas ūdens”). Tā tas ir darbojies pēdējos 20-30 gadus. Un, kamēr izmaksas bija puslīdz prognozējamas un ne tik augstas, mēs varējām pievērt acis – tā nebija liela problēma. Taču pēdējo divu gadu notikumu dēļ visi rūpīgāk pārskata savus ienākumus un izdevumus, un mums kļūst arvien grūtāk pamatot saviem klientiem Jūrmalā, kāpēc viņiem par notekūdeņu savākšanu jāmaksā 1,42 eiro, bet Babītes iedzīvotājiem šis pakalpojums izmaksā vien 9 centus.

- Jūs pirmīt pieminējāt Ainara Šlesera solījumus – vai varat pastāstīt par tiem sīkāk? 

- Pirms 10-12 gadiem izskanēja plāni, ka burkānu lauka vietā, kas šobrīd stiepjas starp šoseju un dzelzceļu, taps jauni dzīvojamie mikrorajoni un daudz kas cits, pateicoties kam “Jūrmalas ūdens”, pat saglabājot minimālos tarifus par notekūdeņu savākšanu, varētu turpināt gūt peļņu no Babītes uz apgrozījuma rēķinu. Taču tas viss ir palicis projekta līmenī – jauni mikrorajoni ar daudzstāvu ēkām tā arī nav uzbūvēti, un uz apgrozījuma rēķina no notekūdeņu savākšanas nopelnīt nav iespējams. Tāpat kā līdz šim, mēs varam rēķināties tikai ar nelielu notekūdeņu apjomu, tāpēc saglabāt klientiem iepriekšējo pakalpojumu tarifu arī turpmāk nav jēgas.

Turklāt mums ir jārēķinās ar to, ka, ja Rīgas pusē cauruļvadam notiks avārija, mums būs jāpārtrauc notekūdeņu atsūknēšana līdz avārijas seku novēršanai. Taču notekūdeņi ieplūst nepārtraukti, un mums gluži vienkārši nav, kur tos novadīt. Ja Jūrmalā, Lielupē, mums vēl ir dīķi jeb krātuves, kas varētu mums palīdz (ārkārtējas situācijas gadījumā mēs varam līdz pat nedēļai tur izlaist notekūdeņus, pa to laiku normāli remontējot objektu), tad Babītes dēļ mums visas avārijas jānovērš steidzami – divu stundu laikā. Problēma ir tā, ka visbiežāk avārijas notiek tieši šajā cauruļvada posmā no Jūrmalas līdz Rīgai, jo tas ir uzbūvēts padomju laikos, turklāt uzbūvēts nekvalitatīvi, un tā nolietojums ir ļoti liels – tas regulāri plaisā, radot mums pastāvīgas problēmas. Rezultātā Babīte mums sagādā regulāru stresu – mēs esam spiesti ātri mobilizēt resursus, viss jādara steigā, nav laika neko pienācīgi saplānot.

- Vai esat saņēmuši kādas sūdzības no “Babītes siltums” klientiem?

- Mēs – nē, domāju, ka, ja sūdzības ir, tad tās tiek sūtītas pašam “Babītes siltumam”. Galu galā mēs neesam pielikuši neko virs noteiktā tarifa. Skaidrs, ka “Babītes siltums”, komunicējot ar klientiem, atsaucas uz mums. Un, protams, ja agrāk viņi maksāja 9 centus, bet tagad ir jāmaksā 1,42 eiro, tas ir diezgan straujš kāpums. Taču no mūsu puses tas ir likumsakarīgs palielinājums – mēs tagad esam izlīdzinājuši tarifus visiem klientiem, neizceļot atsevišķi Babītes iedzīvotājus.

- Vai Babīte tīri teorētiski varētu atteikties no jūsu pakalpojumiem un noslēgt līgumu ar Rīgu?

- Protams, tas nav izslēgts. Taču šajā gadījumā Babītei ir jārēķinās ar papildu kapitālieguldījumiem notekūdeņu savākšanas iekārtas izbūvei, lai piekļūtu Rīgas notekūdeņu savākšanas sistēmai. Principā šādu pakalpojumu tarifi Rīgā, es atzīstu, ir daudz zemāki nekā Jūrmalā. Kāpēc tā notiek? Ja skatāmies tīri ģeogrāfiski – Jūrmala stiepjas 30 kilometru garumā. Un sūknēt notekūdeņus vai nu uz Sloku, vai uz Rīgu, Jūrmalai sanāk diezgan dārgi, tostarp elektroenerģijas un citu izmaksu ziņā, salīdzinot ar to pašu Rīgu – salīdzinoši kompaktāku  un nosacīti “apaļu” pilsētu, atšķirībā no “izstieptās” Jūrmalas. Tāpēc arī tarifi Rīgā ir zemāki.

Iespējams, Babītes iedzīvotājiem izdevīgāk būs maksāt šos 1,42 eiro un uzkrāt naudu gaidāmajai rekonstrukcijai, nevis steigšus pārorientēties uz citu pakalpojumu sniedzēju. Iepriekšējie tarifi Babītes iedzīvotājiem bija daudz zemāki nekā jūrmalniekiem, tas nevar ilgt mūžīgi un ar to ir jārēķinās.

SIA “Babītes siltums” valde ir sniegusi Press.lv skaidrojumu par pēkšņo tarifu paaugstinājumu kanalizācijas izmaksām un notekūdeņu savākšanai. Rakstiskā komentārā uzņēmuma pārstāvji apstiprināja: “SIA “Babītes siltums” tarifu projektā iekļauto izmaksu palielinājums, kas skar uzņēmuma “Jūrmalas ūdens” kanalizācijas sūknēšanas izmaksas, ir saistīts ar to, ka šis uzņēmums piemēro Sabiedrisko pakalpojumu regulatora apstiprināto jauno kanalizācijas notekūdeņu savākšanas tarifu.”

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

Jaunā nedēļa iesāksies ar skarbiem laikapstākļiem, kas pēc tam uzlabosies

24/1
Lasīt