Gada siltajā laikā mēs biežāk nekā parasti strādājam ar rokām, braucam ar velosipēdiem, pavadām laiku ārpus pilsētas vai kaut ko darām pagalmā. Tas nozīmē, ka mūsu rokas un kājas bieži tiek traumētas.

Lūk, īsa instrukcija par to, kā ārstēt dažādus ievainojumus ar to, kas pieejams, piemēram, vasarnīcā:

1. Ja esat ļoti stipri sasitis vai pat salauzis pirkstu, pie tā pēc iespējas ātrāk jāpieliek ledus. Tas jātur 20 minūtes katru stundu 6–12 stundas pēc kārtas. Ja zem naga sāk krāties asinis vai pirksta gals vairs nav vērsts uz to pusi kā parasti, ir jādodas pie ārsta.

2. Ja esat sev stipri iegriezis, griezuma vieta ir jānomazgā ar ūdeni un ziepēm, jāuzliek tīra auduma gabaliņš, tam virsū – pārsējs un jāpiespiež ar roku. Asinīm drīz jābeidz plūst.

Ja pirksts ir zaudējis jutīgumu vai to ir grūti pakustināt, vai arī asinis nemitējas plūst, tad dodieties pie ārsta. Savukārt, ja viss normalizējas, uzlieciet brūcei baktericīdu plāksteri.

3. Plašu nobrāzumu nepieciešams noskalot ar tīru ūdeni, vēlams ar ziepēm. Pēc tam brūces vieta jāapstrādā ar antiseptisku līdzekli un jāuzlīmē plāksteris vai jāuzliek pārsējs.

4. Vienmēr ir noderīgi, ja mājās, vasarnīcā, automašīnā ir ātras iedarbības preparāti – ar antiseptisku ārstniecisku efektu. Ir simtiem dažāda veida preparātu, kādreiz daudzi izmantoja tā saucamo medicīnisko līmi B6. Patlaban aptiekā bez receptes ir atrodams kaut kas mūsdienīgāks – Help4Skin brūču gels, kas var būt glābiņš daudzās ārkārtas situācijās vasaras laikā, tostarp piepeši iegūtas brūces, nobrāzuma, tulznas un apdeguma gadījumā.

Aptiekā jums izstāstīs, kā to lietot. Tomēr, lai kaut ko nesajauktu, mēs arī jums par to pastāstīsim.

Darbības shēma slēgtām brūcēm:

– Notīriet un dezinficējiet apstrādājamo vietu.

– Uzklājiet līdzekli uz brūces, tai nepieskaroties ar aplikatora galu.

– Ja nepieciešams, uzlieciet pārsēju vai plāksteri.

Ja brūce ir vaļēja:

– Notīriet un dezinficējiet brūci.

– Nosusiniet brūci ar sterilu marli.

– Uzklājiet gelu uz brūces plānā kārtā – apmēram 5–7,5 mm biezumā, tai nepieskaroties ar aplikatora galu.

– Uzlieciet pārsēju vai plāksteri.

– Mainiet gelu un pārsēju vismaz reizi dienā!

– Kad pāri brūcei izveidojas krevele, samaziniet gela daudzumu.

5. Dziļi iegriezumi ar spēcīgu un ilgstošu asiņošanu var liecināt par asinsvadu vai pat cīpslu bojājumu. Šāda trauma ir bīstama, un tādā gadījumā noteikti vajag doties uz tuvāko neatliekamās palīdzības sniegšanas vietu.

Pie ārsta jādodas, ja ir durta brūce, kas radusies, gūstot traumu naglas vai dzīvnieka koduma dēļ. Šādas brūces ir bīstamas tādēļ, ka tās var izraisīt inficēšanos ar stingumkrampjiem!

HELP 4SKIN gels-aerosols, 75 g - Mēness aptieka (e-menessaptieka.lv)