Mājas virtuve
RU Svētdiena, 8. Decembris Rīt: Gunars, Gunis, Vladimirs

Jauna kārtība: kā tiek piešķirts un izmaksāts slimības pabalsts

Lai samazinātu darba devēju izmaksas, 2024. gada 25. jūnija stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi, nosakot jaunu slimības lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtību.

Šajā publikācijā pastāstīsim par to, kā šobrīd tiek aprēķināts un apmaksāts darbinieku slimības laiks.

Slimības pabalsts

Kas maksā par darbnespējas dienām?

Par pirmajām 9 darbnespējas dienām, kuras apmaksā darba devējs no saviem līdzekļiem (no 2. līdz 9. dienai), tiek izsniegta darbnespējas lapa A. Ja pacients turpina slimot, ārsts nākamajam periodam izsniedz darbnespējas lapu B, uz kuras pamata Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) piešķir slimības pabalstu.

* Ja darbnespējas cēlonis ir nelaimes gadījums darbā, slimības pabalstu izmaksā saskaņā ar Likumu par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām.

* Arodslimības gadījumā tiek izsniegt darbnespējas lapa B, un valsts apmaksā slimības lapu no pirmās darbnespējas dienas.

* Ja noticis nelaimes gadījums un trauma gūta darba vietā, darbnespēju līdz 10. dienai apmaksā darba devējs, bet no 11. dienas – valsts.

* Slimības pabalstu sakarā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību izmaksā par visu darbnespējas periodu (ievērojot noteiktos pabalstu ierobežojumus), tostarp gadījumos, kad personai ir noteikta darbnespēja un piešķirta kompensācija.

Slimības pabalsts tiek piešķirts tikai sociāli apdrošinātiem iedzīvotājiem - tiem nodokļu maksātājiem, kuri ir veikuši sociālās apdrošināšanas iemaksas (tostarp slimības gadījumā) vai par kuriem iemaksas veicis darba devējs:

- algota darba ņēmēji un mikrouzņēmumu darbinieki;

- pašnodarbinātas personas;

- pašnodarbināto personu laulātie.

Sociālās apdrošināšanas iemaksām jābūt maksātām vismaz 3 mēnešus pēdējo 6 mēnešu laikā vai vismaz 6 mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā.

Slimības pabalstu var piešķirt ne tikai slimības gadījumā. Likums paredz arī citas situācijas:

- ja darbnespēja iestājusies slimības vai traumas dēļ;

- ja nepieciešams aprūpēt slimu bērnu līdz 14 gadu vecumam mājās vai slimnīcā (īpašos gadījumos līdz 18 gadu vecumam);

- ja nepieciešams saņemt medicīnisko aprūpi ārstniecības vai profilakses nolūkos;

- ja nepieciešama izolācija karantīnas dēļ;

- ja nepieciešama ārstniecība rehabilitācijas iestādē atveseļošanās laikā pēc traumas vai slimības;

- ja jāveic protezēšana vai ortozēšana slimnīcā;

- bioloģisko faktoru izraisītu arodslimību, tostarp infekcijas slimību, gadījumā, kas radušās, pildot darba pienākumus veselības aprūpes, profilakses un sociālā darba vai citu pakalpojumu jomā.

Atsevišķās situācijās darbnespējas lapu var atvērt arī vecmāte vai zobārsts.

Darbnespējas lapa vecākiem

Ja saslimis bērns, darbnespējas lapu B vecākam izsniedz un slimības pabalstu piešķir no pirmās saslimšanas dienas:

  • ja bērns ir vecumā līdz 14 gadiem (līdz bērns ir sasniedzis 14 gadu vecumu) līdz 14. dienai, ja bērnu kopj mājās. Savukārt gadījumā, ja iepriekš minētajā periodā bērns ir kopts arī stacionārā,  tad slimības pabalstu izmaksā līdz 21. dienai;
  • līdz 30. dienai, ja bērns līdz 14 gadu sasniegšanai tiek kopts kaula lūzuma traumas dēļ;
  • bērna slimības gadījumā, ja bērns nav sasniedzis 18 gadu vecumu un bērnam ir diagnosticēta smaga saslimšana, kam nepieciešama vecāku pastāvīga klātbūtne, pabalsts tiek maksāts līdz 26 nedēļām vai trīs gadus piecu gadu periodā.

Ne ilgāk par 52 nedēļām

Uz kādu laiku tiek izsniegta darbnespējas lapu?

* Ja slimošanas periods ir nepārtraukts, slimības pabalstu var saņemt ne ilgāk kā 26 nedēļas, skaitot no darbnespējas pirmās dienas vai ne vairāk kā par 52 nedēļām, ar nosacījumu, ka ir VDEĀVK atzinums.

* Ja darbnespēju izraisījusi tuberkuloze, slimības pabalstu piešķir un izmaksā no 11. darbnespējas dienas līdz darbnespējas atjaunošanas vai invaliditātes noteikšanas dienai. Tas nozīmē, ka šādos gadījumos slimības pabalstu izmaksā arī par periodu, kas ilgāks par 26 nedēļām (medicīniskās komisijas izziņa nav nepieciešama), vai par 52 nedēļu periodu, bet ne ilgāku par dienu, kad ārsts izsniedz darbnespējas lapu vai kad tiek noteikta invaliditāte.

* Ja slimības laikā darba attiecības tiek pārtrauktas vai tiek zaudēts pašnodarbinātā statuss, bet darbnespējas periods turpinās, slimības pabalstu maksā 30 kalendārās dienas pēc atlaišanas vai pašnodarbinātā statusa zaudēšanas dienas.

Zināšanai

Ja iedzīvotājs saņem bezdarbnieka pabalstu un šajā laikā saslimst, viņam tiek izmaksāts slimības pabalsts.

No slimības pabalsta tiek ieturēts iedzīvotāja iedzīvotāju ienākuma nodoklis...

Darbnespējas lapa - tikai elektroniski

Cilvēkam saslimstot, ārsts izsniedz darbnespējas lapu A, kas apliecina, ka pacients šajā periodā ir darbnespējīgs. Tā tiek noformēta elektroniski, un pacientam uz rokas netiek izsniegta.

Elektroniskā slimības lapa (e-DNL) satur visu informāciju par darbnespējas periodu un pacienta diagnozi, tiek reģistrēta e-veselība sistēmā un elektroniski nosūtīta VSAA (Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai).

Pēc tam, kad ārsts noslēdz darbnespējas lapu, darba devējs to var redzēt Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS VID).

(!) Lai saņemtu slimības pabalstu, ir jāiesniedz VSAA nodaļā iesniegums slimības pabalsta saņemšanai. Lēmumu par slimības pabalsta piešķiršanu var atrast portāla sadaļā Mana darba vieta: www.latvija.lv.

(!) Pabalsts jāpieprasa 6 mēnešu laikā no dienas, kad reģistrēta darbnespēja.

Slimības pabalstu izmaksā divos posmos

Ja iedzīvotājs ir veicis sociālās apdrošināšanas iemaksas, pirmā slimības diena netiek apmaksāta, bet par nākamajām 9 slimības dienām slimības naudu maksā darba devējs:

- par 2. un 3. slimošanas dienu – vismaz 75% apmērā no darbinieka vidējās izpeļņas;

- no 4. līdz 9. dienai – vismaz 80 % apmērā no darbinieka vidējās izpeļņas.

No 10. slimības dienas VSAA piešķir slimības pabalstu – 80 % apmērā no pabalsta pieprasītāja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms mēneša, kurā darbiniekam izsniegts slimības lapu.

Pašnodarbinātām personām vidējo maksājumu algu arī aprēķina par 12 kalendāro mēnešu periodu, bet tas beidzas vienu ceturksni (3 mēnešus) pirms ceturkšņa, kurā izsniegts slimības atvaļinājums.

Tiek ieturēts nodoklis

No slimības pabalstiem tiek ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN). Lai gada beigās izvairītos no nodokļu parāda, VSAA iesaka pacientiem lūgt, lai nodoklis tiktu ieturēts 23 % apmērā, nevis 20 % apmērā (iesniegums jāiesniedz VSAA). Pārmaksātā summa tiks atmaksāta pēc gada ienākuma nodokļa deklarācijas iesniegšanas.

VSAA piemēro 23% nodokļa likmi, ja slimības pabalsts nepārsniedz 1667 eiro.

(!) Plašāku informāciju var atrast Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras tīmekļa vietnē: www.vsaa.gov.lv.

Sagatavoja Lana VASILJEVA

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

Dzīvojamā mājā Mangaļsalā noticis sprādziens

08/1
Lasīt

LTV ēkā mainīs četrus ātrgaitas liftus

08/1
Lasīt

Vecrīgā notika Ziemassvētku vecīšu skrējiens

08/1
Lasīt