Bitcoin: kriptovalūtu pionieris

Bitcoin un Ethereum ir divas no vispazīstamākajām un novērtētākajām kriptovalūtām digitālo valūtu tirgū. Izpratne par to būtību, funkcijām un potenciālu var izrādīties nenovērtējama ikvienam, kas interesējas par digitālo valūtu vai blokķēdes tehnoloģiju. Šī raksta mērķis ir sniegt padziļinātu šo divu vadošo kriptovalūtu izpēti, kā arī izprast Bitcoin un Ethereum cenu korelāciju.
Bitcoin, ko 2008. gadā izstrādāja un palaida anonīma persona vai grupa, kas pazīstama kā Satoshi Nakamoto, ir decentralizētas digitālās valūtas celmlauzis. Pamatojoties uz blokķēdes tehnoloģiju, tas ieviesa peer-to-peer tīklu darījumus, kam vairs nebija nepieciešami starpnieki, piemēram, bankas.
Katrs darījums Bitcoin tīklā tiek dokumentēts “blokā” un pievienots iepriekšējo darījumu “ķēdei”. Šī blokķēde tīklā ir redzama ikvienam, veicinot pārredzamību un drošību.
Bitcoin izmanto procesu, ko sauc par mainingu, lai pievienotu jaunus blokus un pārbaudītu darījumus. Izmantojot augstas veiktspējas datorus, tie atrisina sarežģītas matemātiskas problēmas, lai ķēdei pievienotu jaunu bloku par ko pretī tie saņem Bitkoinus, nodrošinot stimulu tīkla uzturēšanai.
Bitcoin, kura ierobežotais piedāvājums ir 21 miljons monētu, ir ieguvis nosaukumu "digitālais zelts". Tā tiek uzskatīta par vērtības krātuvi tā ierobežotā daudzuma un izturības pret inflāciju dēļ. Šo ir vieni no galvenajiem faktoriem, kas nodrošina šīs populārās digitālās valūtas vērtību arī brīžos, kad Bitcoin cena ir svārstīga. Turklāt tā globālā atzinība ir padarījusi to par iecienītāko izvēli tiešsaistes darījumiem un arvien vairāk kā ieguldījumu veidu.
Ethereum: vairāk nekā tikai valūta
Kamēr Bitcoin iepazīstināja pasauli ar digitālo valūtu, Ethereum, ko 2015. gadā izveidoja Vitaliks Buterins, paplašināja redzējumu, ieviešot “viedos līgumus”. Tie ir pašizpildāmi līgumi, kuru līguma noteikumi ir tieši ierakstīti koda rindās.
Ethereum darbojas savā blokķēdē, atsevišķi no Bitcoin tīkla. Platformas sākotnējā kriptovalūta ir ETH, taču tā ir vairāk nekā tikai valūta — tā ir degviela, kas virza visu Ethereum ekosistēmu.
Ethereum tīklā darījumi notiek, kad tiek izpildīti viedie līgumi. Izpildei nepieciešama skaitļošanas jauda, ko nodrošina jaudīgi datori. Šai skaitļošanas jaudai ir izmaksas, ko dēvē arī par Ethereum komisiju par jebkādu darījumu veikšanu šajā tīklā.
Ethereum galvenā inovācija, viedais līgums, ir dažādu nozaru mainītājs. Tie ir programmējami, kas nozīmē, ka izstrādātāji var izveidot decentralizētas lietojumprogrammas (dApps) Ethereum platformā. Šīs programmas var būt dažādas, sākot no decentralizētu finanšu (DeFi) platformām un beidzot ar neaizvietojamiem marķieriem (NFT), kas ļauj Ethereum izveidot visu uz blokķēdes balstītu lietojumprogrammu ekosistēmu.
Bitcoin pret Ethereum: mērķis un potenciāls
Bitcoin galvenokārt tika izstrādāts kā alternatīva tradicionālajai valūtai - decentralizētai, digitālai valūtai, kas ir brīva no valdību kontroles. Tās galvenais mērķis ir kalpot kā apmaiņas līdzeklis, norēķinu vienība un vērtības glabātājs.
Turpretī Ethereum tika izstrādāta kā platforma viedo līgumu un dApps izvietošanai. Lai gan tai ir arī kriptovalūta, Ethereum platformas mērķis ir ne tikai vienkārši darījumi. Tās spējai digitalizēt, nodrošināt un tirgot gandrīz jebko ir milzīgs potenciāls finanšu, piegādes ķēdes, nekustamā īpašuma un citās jomās.
Bitcoin un Ethereum cenu korelācija
Cenu korelācija starp Bitcoin un Ethereum attiecas uz to vērtību tendenci pārvietoties sinhroni vienai ar otru. Vēsturiski tie ir parādījuši augstu korelācijas pakāpi, galvenokārt pateicoties Bitcoin kā vadošās kriptovalūtas ietekmei. Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka korelācija nenozīmē cēloņsakarību. Katrai kriptovalūtai ir unikāli faktori, piemēram, tehnoloģiskie atjauninājumi vai regulējuma izmaiņas, kas var neatkarīgi ietekmēt šo abu kriptovalūtu cenas.
Neskatoties uz to vēsturisko korelāciju, Bitcoin un Ethereum unikālie vērtību piedāvājumi var izraisīt atšķirības to ilgtermiņa cenu kustībās, jo tirgus nobriest un attīstās jau investoru izpratne par digitālajām valūtām un blokķēdi. Tādēļ ieguldītājiem pirms investīciju lēmumu pieņemšanas ir jāņem vērā plašs faktoru klāsts.
Ieguldījumiem Bitcoin vai Ethereum vajadzētu būt balstītam uz to potenciāla un risku izpratni. Bitcoin vērtība slēpjas tā iedibinātajā statusā un vērtību glabātāja pozīcijā. Ethereum vērtību nodrošina tā tīkls, tā loma viedo līgumu izpildē un dApps potenciālā.
Ir svarīgi ņemt vērā, ka, tāpat kā ar jebkuru ieguldījumu, pastāv riski. Kriptovalūtu tirgus ir bēdīgi slavens ar savu nepastāvību, un gan Bitcoin, gan Ethereum ir piedzīvojuši ievērojamas cenu svārstības. Turklāt regulējuma nenoteiktība visā pasaulē arī rada potenciālus riskus. Tāpēc jebkurš ieguldījums ir jāveic pēc rūpīgas apsvēršanas un izpētes.