Mājas virtuve
RU Trešdiena, 2. Aprīlis Rīt: Imgarde, Irmgarde

Attaisnotie izdevumi: par ko var saņemt pārmaksāto nodokli?

Latvijas iedzīvotāji šobrīd aktīvi iesniedz ienākumu deklarācijas Valsts ieņēmumu dienestā (VID), lai ziņotu par pagājušajā gadā kontos ienākušajiem līdzekļiem, kā arī iesniegtu čekus par medicīnas pakalpojumiem, izglītības izdevumiem, iemaksām pensiju fondos un citiem. Šajā materiālā pastāstīsim, par kādiem izdevumiem var atgūt daļu pārmaksātā nodokļa.

Par ko var saņemt nodokļu atmaksu?

Par attaisnotiem izdevumiem tiek uzskatīta nauda, ko nodokļu maksātājs iztērējis ārstēšanai, izglītībai, iemaksājis privātajos pensiju fondos un uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas līgumos, ziedojis labdarībai. Iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestā čekus par šiem izdevumiem, nodokļu maksātājs var saņemt daļu no iztērētās naudas. Kādi tēriņi tiek uzskatīti par attaisnotajiem izdevumiem?

V Medicīniskie izdevumi

Izdevumi par veselības aprūpes pakalpojumiem, kas saņemti Ārstniecības iestāžu reģistrā reģistrētā ārstniecības iestādē, t.sk:

* pacienta iemaksas (ārsta apmeklējums; manipulācijas; fizioterapija; laboratoriskie izmeklējumi; diagnostiskie izmeklējumi; uzturēšanās slimnīcā; ķirurģiskas operācijas, izņemot plastiskās operācijas bez medicīniska pamatojuma u. c.);

* zobu ārstēšana un protezēšana;

* zobu plašu izgatavošana;

* zobu higiēna;

* ārstēšana rehabilitācijas iestādēs;

* dzemdniecība;

* olnīcu punkcija;

* endoprotēžu un cita veida protēžu izgatavošana, ja vien par pakalpojumu nemaksā NVD vai cita persona;

* maksas vizītes pie speciālistiem;

* veselības apdrošināšanas polise, kas iegādāta no apdrošināšanas sabiedrības, kura darbojas saskaņā ar Apdrošināšanas sabiedrību likumu.....

Par attaisnotiem NAV uzskatāmi šādi izdevumi:

* brilles un lēcas;

* medikamenti, vitamīni, medicīnas piederumi un ierīces;

* čeki, ko izsniegusi iestāde, kas nav reģistrēta Ārstniecības iestāžu reģistrā (par fitnesu, jogu, ārstniecisko pedikīru, masāžu, kas netiek veikta medicīnisku iemeslu dēļ);

* čeki, ko apmaksā apdrošināšanas sabiedrība.

V Izdevumi par izglītību:

* augstākā un profesionālā izglītība Latvijas valsts akreditētās izglītības iestādēs, kā arī Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstu izglītības iestādēs;

* apmācība profesijā un amatā, zināšanu papildināšana šajā jomā;

* tālākizglītība profesijā;

* valsts vai pašvaldības akreditēti bērnu ārpusskolas interešu izglītības pulciņi (pulciņi, studijas, sekcijas bērniem līdz 18 gadu vecumam - līdz 50 eiro vienam bērnam).

(!) Izdevumi par pieaugušo interešu izglītību netiek uzskatīti par attaisnotiem.

V Finanšu ieguldījumi:

* iemaksas privātajos pensiju fondos, ziedojumi, dāvinājumi (tikai paša nodokļu maksātāja);

* iemaksas Latvijas Republikas privātajos pensiju fondos vai ES/EEZ dalībvalstu reģistrētajos pensiju fondos saskaņā ar likumu “Par Latvijas Republikas privātajiem pensiju fondiem”, bet ne vairāk kā 10% apmērā no gada kopējiem ienākumiem un ne vairāk kā 4000 EUR;

* apdrošināšanas prēmiju maksājumi dzīvības apdrošināšanas līgumos (ar termiņu vismaz 10 gadi, ja līgums noslēgts pēc 2018. gada 1. janvāra, un vismaz 5 gadi, ja līgums noslēgts līdz 2017. gada 31. decembrim);

* ziedojumi un dāvinājumi sabiedriskajām organizācijām un politiskajām partijām (deklarācijā norādiet ziedoto summu un pievienojiet apliecinošus dokumentus: internetbankas izdruku, organizācijas maksājuma uzdevumu vai kases čeku). Tie jāiesniedz kopā ar čekiem par medicīnas un izglītības izdevumiem, un kopējā summa nedrīkst pārsniegt 600 eiro.

Neapliekamais minimums algām un pensijām

Nodokļa atmaksu var saņemt arī par gada laikā nepiemērotiem nodokļu atvieglojumiem. Iesniedzot nodokļu deklarāciju, tie nav jāpierāda: pārrēķins tiek veikts automātiski, ņemot vērā personas deklarētos ienākumus.

Neapliekamais minimums nodarbinātajiem 2024. gadā bija 500 eiro mēnesī jeb 6000 eiro gadā. Tas tiek piemērots arī vecuma, izdienas un speciālajām pensijām.

Ja pensija tiek piešķirta taksācijas gada laikā, pensionāra neapliekamo minimumu aprēķina proporcionāli dienām no pensijas piešķiršanas līdz gada beigām.

Remigrējuša diasporas locekļa pensijas ārvalstīs noteikto neapliekamo minimumu piemēro atbilstoši tam, kāds tas ir noteikts pensijai attiecīgajā ārvalstī.

* Atvieglojums par apgādājamiem 2024. gadā ir 250 eiro (3000 eiro gadā). Nodokļa atvieglojums tiek paredzēts par katras šādas personas uzturēšanu (ja šai personai nav piešķirta pensija un tā nesaņem pensiju, izņemot apgādnieka zaudējuma pensiju).

* Papildu atvieglojums ar nodokļiem neapliekamā minimuma veidā personām ar invaliditāti:

- 154 eiro mēnesī jeb 1848 eiro gadā – personām ar 1. un 2. grupas invaliditāti;

- 120 eiro mēnesī jeb 1440 eiro gadā – personām ar 3. grupas invaliditāti.

* Papildu pabalsts ar nodokļiem neapliekamā minimuma veidā politiski represētām personām un nacionālās atbrīvošanās kustības dalībniekiem:

- 154 eiro mēnesī jeb 1848 eiro gadā.

(!) Ja šie atvieglojumi gada laikā netika izmantoti, tos var atgūt par iepriekšējo gadu, iesniedzot gada ienākuma nodokļa deklarāciju.

* Nerezidentu civiliedzīvotāju bēgļu no Ukrainas (neatkarīgi no vecuma), kuri atrodas Latvijā, ienākumiem var piemērot neapliekamo minimumu 250 eiro mēnesī un atvieglojumu par apgādībā esošu nepilngadīgu bērnu 250 eiro mēnesī.

600 eiro gadā

Attaisnoto izdevumu kopsumma taksācijas gadā nedrīkst pārsniegt 600 eiro, bet ne vairāk kā 50 procentus no gada apliekamā ienākuma.

Pēc deklarācijas iesniegšanas un attaisnoto izdevumu aprēķina par 2024. gadu nodokļu maksātājs var atgūt ne vairāk kā 120 eiro no 600 eiro jeb 20 procentus no summas, jo iedzīvotāju ienākuma nodoklis 2023. gadā bija 20 procenti.

Gada ienākumu deklarācijā, ko iedzīvotājs iesniedz, lai paziņotu un saņemtu pārmaksāto nodokli, var iekļaut atlikušos attaisnotos izdevumus par iepriekšējiem trim gadiem: par 2023. gadu, 2022. gadu, 2021. gadu.

Amatpersonas deklarācija – līdz 1. aprīlim

Līdz 2025. gada 1. aprīlim valsts amatpersonām ir jāiesniedz valsts amatpersonas kārtējā gada deklarācija par 2024. gadu. Deklarācijas jāiesniedz elektroniski, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS). Kārtējā gada deklarācija par 2024. gadu jāiesniedz 54 675 valsts amatpersonām.

Vairākām iedzīvotāju grupām (saimnieciskās darbības veicējiem) ir noteikti konkrēti termiņi ienākumu deklarāciju iesniegšanai, un tie nodokļu maksātāji, kuri to dara brīvprātīgi, lai nerastos nodokļu parāds un atgūtu daļu no pārmaksātā nodokļa, deklarācija par 2024. gadu ir jāiesniedz līdz 2028. gada 16. jūnijam.

VID brīdina: uzmanieties no krāpniekiem!

Valsts ieņēmumu dienests (VID) aicina iedzīvotājus uzmanīties no krāpnieku īsziņām un e-pastiem, kas rakstīti it kā VID vārdā.

VID atgādina – visu informāciju, ko VID sūta, iespējams apskatīt Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). VID iedzīvotājiem nekad nesūta īsziņas. Savukārt e-pastā iedzīvotāji saņem tikai paziņojumus par informāciju, kas pieejama EDS, turklāt šajā paziņojumā ir saite uz

Lai saņemtu pārmaksātā nodokļa atmaksu, iedzīvotājiem ir tikai jāaizpilda gada ienākumu deklarācija, citas darbības nav nepieciešamas. Deklarācija jāaizpilda tikai Elektroniskās deklarēšanas sistēmā.

Kā atpazīt, ka saņemtā ziņa ir krāpnieciska:

Ja saņemta īsziņa it kā no VID, tad tā ir krāpnieciska. VID iedzīvotājiem nekad nesūta īsziņas.

Ja saņemta īsziņa no savas vai jebkuras citas bankas par nodokļu atmaksu, tad tā ir krāpnieciska. VID nodokļus atmaksā uz iedzīvotāju EDS norādīto kontu, bankām šajā procesā nav jāiesaistās un iedzīvotājiem nekādas papildu darbības pēc gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas nav jāveic.

Ja saņemts e-pasts, kurā aicināts veikt jebkādas darbības, lai saņemtu nodokļu atmaksu, vai ja saites šajā e-pastā neved uz adresi eds.vid.gov.lv vai eds.vid.gov.lv/login/, tas ir krāpniecisks.

Lai saņemtu nodokļu atmaksu, iedzīvotājiem ir EDS jāiesniedz gada ienākumu deklarācija un tālākā nodokļa atmaksa notiks automātiski. Savukārt, ja VID lūdz, piemēram, precizēt deklarāciju, tad tas jādara tikai EDS. EDS adrese ir eds.vid.gov.lv. Savukārt no EDS izsūtīts paziņojums e-pastā pienāk no šāda adresāta “VID Elektroniskās deklarēšanas sistēma” vid.eds@vid.gov.lv

Ja nav pārliecības, vai saņemtā ziņa ir īsta, VID aicina sazināties un pārjautāt, zvanot uz VID konsultatīvo tālruni +37167120000.

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

Skolas piena un augļu programmā mainītas atbalsta likmes

01/0
Lasīt

NBS identificē amatus, kurus varētu pildīt civilie darbinieki

01/0
Lasīt

Bijušais VUGD šefs Āboliņš tomēr nevadīs Krīzes vadības centru

01/0
Lasīt