Pēc veselības aprūpes ekspertu domām, vizītes ilgums ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, piemēram, no tā, vai pacients ir vērsies pie speciālista pirmo reizi – tad vizīte parasti ir ilgāka, jo ārstam ir jāiepazīstas ar pacientu, jānoskaidro slimības vēsture, jāuzklausa sūdzības utt. Turpmākās vizītes parasti ir īsākas, jo pacients jau ir zināms.
Vizītes ilgums ir atkarīgs arī no ārsta specialitātes, piemēram, psihiatriem, dietologiem, neirologiem nepieciešams vairāk laika, lai iepazītos ar pacientu un izpētītu anamnēzi, savukārt ķirurgi vairāk dara un mazāk runā.
Svarīgi ir arī saprast, vai ārsts strādā viens vai viņam palīdz medmāsa vai asistents, jo pirmajā gadījumā ārstam pašam būs jāaizpilda dokumenti un jāizraksta receptes.
Vienlaikus nevajadzētu aizmirst, ka arī ārsts ir cilvēks, un, tāpat kā ikvienam no mums, arī šiem speciālistiem ir savs darba ātrums, spēja uztvert informāciju un pieņemt lēmumus.
Vai visa summa nonāk ārsta maciņā?
Māris Rēvalds, “Veselības centrs 4” valdes priekšsēdētājs, norāda, ka tas ir maldīgs priekšstats, jo summa ir atkarīga no vairākiem faktoriem. Piemēram, ja psihoterapeits neizmanto nekādus palīglīdzekļus, viņam nav asistenta un viņš praktizē savā dzīvoklī, tad maksa par vizīti pilna apjomā patiešām nonāk ārsta maciņā. Ja pacients dodas uz ārstniecības iestādi, jāsaprot, ka arī telpu uzturēšana maksā naudu.
"Katrā vizītē ir iesaistīts liels atbalsta personāls. Dažkārt, lai tiktu pie ārsta, pacients pierakstās tiešsaistē. Bet biežāk viņš (pacients) piezvana uz reģistratūru, un tur strādājošie cilvēki organizē vizīti. Tad cilvēks dodas uz ārsta kabinetu, kur ārstam palīdz medmāsas vai asistenti,” par to, kur vēl tiek izmantota maksa par ārsta apmeklējumu veselības centrā, stāsta Rēvalds.
Ar to izmaksas nebeidzas. Kabinetam jābūt tīram, ir jāuztur darba kārtībā datu glabāšanas sistēmas, kā arī ir administratīvās izmaksas. Samaksa par ārsta darbu ir atkarīga arī no viņa profesionālā līmeņa, kā arī no tā, vai viņš strādā viens, vai izmanto dārgas tehnoloģijas, lai precīzāk izmeklētu pacientu.
Tādējādi ārsts saņem aptuveni 30-50 % no klienta samaksātās summas jeb aptuveni 18-30 eiro.
Vizītes ilgums ir atkarīgs no daudziem faktoriem
Valsts sektorā vizītes ilgums ir atkarīgs ārsta specialitātes: piemēram, ķirurģisku konsultāciju un manipulāciju gadījumā vizīte ilgst no 15 minūtēm līdz pusstundai, vidēji 20 minūtes. Iekšķīgo slimību ārsta konsultācijas ilgums ir no 20 minūtēm līdz stundai, vidēji 30 minūtes. Šie pieņemšanas laiki ir noteikti P. Stradiņa universitātes slimnīcā, pamatojoties uz daudzu gadu pieredzi.
Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska atzīst, ka noteikta laika limita, kurā ģimenes ārstam būtu jāizmeklē pacients, neesot. Tomēr ģimenes ārstiem, kuriem ir aptuveni 2000 pacientu, pieņemšanas laiks ir četras stundas, bet ārsti, kuriem ir vairāk nekā 2000 reģistrēto pacientu, pieņem par stundu ilgāk. Arī šeit konsultācija ilgst vidēji 15 minūtes, taču tas ir atkarīgs no pacienta, piemēram, grūtniecēm, jaundzimušajiem un hroniskiem slimniekiem tiek veltīts vairāk laika. Vidēji ģimenes ārsti dienā pieņem 16-20 pacientus.