Mājas virtuve
RU Trešdiena, 2. Aprīlis Rīt: Imgarde, Irmgarde

Kas var brīvprātīgi veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas un kā to izdarīt

Kas var brīvprātīgi veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas un kāpēc tas vispār būtu jādara? Šajā publikācijā sīkāk aplūkosim, kā darbojas Latvijas sociālās apdrošināšanas sistēma.  

Kas ir valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?

Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) ir valsts noteikts un regulēts veids, kā nodrošināt sevi ar ienākumiem gan ilgtermiņā, gan neparedzētos gadījumos.  Persona, par kuru ir veiktas obligātās sociālās iemaksas, ir finansiāli pasargāta, jo ir nodrošināta ar ienākumiem situācijās, kad nepieciešama palīdzība. Piemēram, kad nav iespējas strādāt nelaimes gadījuma vai invaliditātes dēļ, esam zaudējuši apgādnieku vai arī jaunā māmiņa vai tētis dodas bērna kopšanas atvaļinājumā.

Katram Latvijas iedzīvotājam pienākošais pabalstu, atlīdzību vai pensijas apmērs ir atkarīgs no viņa veiktajām sociālajām iemaksām – jo lielāki bijuši ienākumi, no kuriem veiktas iemaksas, jo attiecīgi lielāks arī pabalsta, pensijas vai atlīdzības apmērs. 

Obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas ir ar likumu  noteikts obligāts maksājums speciālā budžeta kontā, kas dod tiesības sociāli apdrošinātai personai saņemt likumā noteiktos sociālās apdrošināšanas pakalpojumus. Iemaksu apmērs ir atkarīgs arī no nodarbinātības veida – pašnodarbinātajiem un mikrouzņēmumu darbiniekiem samaksāto nodokļu apmērs nav tāds pats kā, piemēram, cilvēkam, kurš strādā SIA.

Periods, par kuru veiktas brīvprātīgās iemaksas, veido apdrošināšanas stāžu.

Sociālās apdrošināšanas iemaksas uzkrājumus administrē Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA), kas pēc iedzīvotāja pieprasījuma izmaksā slimības pabalstus, bezdarbnieka pabalstus un valsts pensijas.

Kas var brīvprātīgi pievienoties sociālajai apdrošināšanai?

Valsts pensiju apdrošināšanai brīvprātīgi var pievienoties persona, kura sasniegusi 15 gadu vecumu, pastāvīgi dzīvo Latvijā, nav obligāti sociāli apdrošināta un kurai nav piešķirta valsts vecuma pensija saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām”.

Valsts pensiju apdrošināšanai var brīvprātīgi pievienoties:

* personas, kuras sasniegušas 15 gadu vecumu, pastāvīgi dzīvo Latvijā, nav pakļautas obligātajai sociālajai apdrošināšanai un kurām nav piešķirta valsts vecuma pensija saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām”;

* personas, kas nodarbinātas sezonas darbos lauksaimniecībā un maksā sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokli, ja vienlaikus neatrodas darba attiecībās pie cita darba devēja vai ir pašnodarbinātais.

* profesionāli sportisti;

* diasporas locekļi, , kuri nav iesaistīti sociālās drošības sistēmā un nesaņem pensiju savā mītnes valstī ES vai valstī, ar kuru Latvijai ir noslēgts sociālās apdrošināšanas līgums;

* pašnodarbinātas personas laulātais vai partneris:

- ja viņš/viņa ir sasniedzis(-usi) 15 gadu vecumu,

- pastāvīgi dzīvo Latvijā,

- nav pakļauts obligātajai sociālajai apdrošināšanai un nav sasniedzis vecumu, lai iegūtu tiesības uz valsts vecuma pensiju, vai tā nav piešķirta (ieskaitot priekšlaicīgo pensiju).

Šajos gadījumos viņi var brīvprātīgi pievienoties valsts pensiju, invaliditātes, maternitātes, slimības un vecāku apdrošināšanai.

Iemaksu objekts: no kādas summas jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas?

Brīvprātīgo iemaksu objekts ir paša cilvēka brīvi izraudzīta summa, no kuras tiek aprēķinātas un maksātas brīvprātīgās iemaksas.

Katru mēnesi iemaksu summa var būt atšķirīga, bet gada iemaksām ir noteikts maksimālais un minimālais apmērs. Kāds tas ir 2025. gadā?

* Personām, kuras brīvprātīgi pievienojas valsts pensiju apdrošināšanai (izņemot profesionālos sportistus un personas, kas nodarbinātas sezonas darbos lauksaimniecībā), un pašnodarbināto personu laulātajiem:

- maksimālais iemaksu objekta apmērs ir 105 300 eiro gadā,

- minimālais iemaksu objekta apmērs ir 8880 eiro vai 12 minimālās mēnešalgas (740 eiro x 12 mēneši).

* Profesionāliem sportistiem un personām, kas nodarbinātas sezonas darbos lauksaimniecībā un maksā ienākuma nodokli par sezonas darbu lauksaimniecībā:

- maksimālais iemaksu objekta apmērs ir 8 880 euro vai 12 minimālās mēnešalgas (740 eiro x 12 mēneši),

- minimālais iemaksu objekta apmērs nav noteikts.

Kāda procents no ienākumiem jāpārskaita sociālajai apdrošināšanai?

Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmes personām, kuras brīvprātīgi pievienojušās sociālās apdrošināšanas sistēmai, procentos:

- personai, kas brīvprātīgi pievienojusies pensiju, invaliditātes, maternitātes un slimības apdrošināšanai, vecāku apdrošināšanai (pašnodarbinātās personas laulātais vai partneris (partnerattiecību nosacījums ir spēkā no 1.07.2024.) - 30,07%;

- personai, kas brīvprātīgi pievienojusies pensiju apdrošināšanas shēmai - 23,91%.

Starp citu

* Noteikts valsts sociālās apdrošināšanas obligāto un brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālais apmērs nākamajiem trim gadiem - 2025., 2026. un 2027. gadam. Tā ir 105 300 eiro gadā.

* Līdz 2027. gada 31. decembrim ir pagarināta valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu noteikšanas un maksāšanas īpašā kārtība personām, kuras gūst ienākumus no intelektuālā īpašuma (autoratlīdzības saņēmējiem).

Kur tiek novirzītas sociālās apdrošināšanas iemaksas?

Jautājums - kur aiziet sociālās iemaksas? - ir diezgan populārs. Patiešām, darba ņēmējam vai personai, kas sociālās apdrošināšanas iemaksas veic brīvprātīgi, katru mēnesi pārskaitot noteiktu naudas summu, ir tiesības zināt, kur aiziet viņa sociālās iemaksas.

Valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes 2025. gadā ir atkarīgas no sociālās apdrošināšanas veidiem:

* Personas, kas brīvprātīgi veic sociālās apdrošināšanas iemaksas (iemaksu objekts ir brīvi izvēlēti summa: maksimums 105 300 eiro gadā, minimums 8880 eiro gadā), maksā 23,91% no ienākumiem: pensiju apdrošināšanai.

* Personas, kas nodarbinātas sezonas lauksaimniecības darbos (iemaksu objekts - brīvi izvēlēta summa, kas nepārsniedz 740 eiro mēnesī, minimālā summa nav noteikta), maksā 23,91%: pensiju apdrošināšanai.

* Pašnodarbinātas personas, kas brīvprātīgi veic sociālās apdrošināšanas iemaksas, laulātais vai partneris (iemaksu objekts – brīvi izvēlēta summa: maksimums 105 300 eiro gadā, minimums 8880 eiro gadā; partnerattiecību nosacījumi ir spēkā no 07.2024.), veic sociālās apdrošināšanas iemaksas 30,07% apmērā, tostarp 23,91% pensiju apdrošināšanai, 1,68% invaliditātes apdrošināšanai, 3,32% maternitātes un slimības pabalstam, 1,16% vecāku pabalstam.

* Profesionāli sportisti (iemaksu objekts - brīvi izvēlēta summa, kas nepārsniedz 740 eiro mēnesī, minimālā summa nav noteikta) veic iemaksas 23,91 % apmērā no kopējiem ienākumiem, tostarp 23,91 % pensiju apdrošināšanai.

* Diasporas locekļi (iemaksu objekts - brīvi izvēlēta summa: maksimums 105 300 eiro gadā, minimums 8 880 eiro gadā) maksā 23,91 % no ienākumiem, tostarp 23,91 % pensiju apdrošināšanai.

Kā var brīvprātīgi pievienoties sociālās apdrošināšanas sistēmai?

Kārtība, kādā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) reģistrē personas, ir noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr. 976 “Noteikumi par brīvprātīgu pievienošanos valsts sociālajai apdrošināšanai”.

Ja vēlas brīvprātīgi veikt iemaksas, jāaizpilda noteiktas formas iesniegums, kas adresēts VSAA.

Iesniegumu var iesniegt:

  • portālā www.latvija.lv;
  • klātienē (jāuzrāda personu apliecinošs dokuments - pase vai ID karte);
  • elektroniski (iesniegums jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu, kas satur laika zīmogu);
  • pa pastu.

Iesniegumu klātienē var iesniegt jebkurā VSAA klientu apkalpošanas centrā vai Valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros. 

Iesnieguma veidlapa, kā arī cita informācija ir atrodama VSAA tīmekļvietnē.

Notiek ielāde
Notiek ielāde
Notiek ielāde

Skolas piena un augļu programmā mainītas atbalsta likmes

01/0
Lasīt

NBS identificē amatus, kurus varētu pildīt civilie darbinieki

01/0
Lasīt

Bijušais VUGD šefs Āboliņš tomēr nevadīs Krīzes vadības centru

01/0
Lasīt